Ad
Ad
Ad
Zdrowie i uroda

Na czym polega badanie EKG holterem?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Holter EKG to specjalne badanie, przeprowadzane u pacjentów z występującymi dolegliwościami sercowymi. Metoda ta znajduje zastosowanie w diagnostyce rozmaitych schorzeń i zaburzeń w pracy mięśnia sercowego. Sam holter jest odpowiednio zaprojektowanym urządzeniem, pozwalającym na rejestrowanie wielu groźnych zaburzeń.

Zastosowanie badania

Problemy związane z czynnością serca często nie są rozpoznawane podczas zwykłego badania EKG, kiedy to lekarz obserwuje zapis akcji mięśnia sercowego jedynie przez kilka minut u pacjenta przebywającego w spoczynku. W przypadku badania holter EKG, urządzenie monitorujące pracę serca jest aktywne 24 godziny na dobę.

Zastosowanie holtera pozwala na wykrywanie napadowych zaburzeń akcji serca. Urządzenie monitoruje pacjenta podczas wykonywania różnych codziennych aktywności czy podejmowania wysiłku fizycznego, a także w czasie snu i odpoczynku. Taka całodobowa obserwacja jest szczególnie istotna wówczas, gdy konieczne będzie zdiagnozowanie przyczyn niewyjaśnionych objawów.

Możliwości wykorzystania badania

Badanie holter EKG zalecane jest przez lekarzy w sytuacji, gdy u pacjenta występują symptomy zwiastujące choroby kardiologiczne. Metoda ta może być stosowana przy objawach pojawiających się epizodycznie, których nie da się wykryć podczas tradycyjnego EKG wykonywanego w gabinecie.

Badanie holter EKG ma bardzo szerokie zastosowanie. Metoda ta sprawdza się u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca czy problemami z przewodzeniem przedsionkowo-komorowym. Wskazaniem do jej przeprowadzenia są też nagłe omdlenia czy utraty przytomności, które mogą być spowodowane schorzeniami kardiologicznymi – np. zaburzeniami ukrwienia serca.

Inne wskazania do badania holterem

Badanie EKG holterem wykonuje się również celem monitorowania pacjentów po przebytym zawale serca, a także po wszczepieniu rozrusznika czy kardiowertera-defibrylatora. Innym wskazaniem jest ocena skuteczności leczenia arytmii czy wrodzonych wad serca.

Badanie holter EKG jest w pełni bezpieczne i nieinwazyjne. Z tego względu może być wielokrotnie powtarzane u pacjenta, a do jego wykonania nie występują żadne przeciwwskazania. Korzystanie z holtera nie wywołuje też bólu czy dużego dyskomfortu.

Comments are closed.

crx.pl https://dowiedz-sie.com.pl/przemyslowa-rewolucja-we-wnetrzach-sekrety-stylu-loftowego/ aulonfox.com