Ad
Ad
Ad
Biznes

Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela – co powinien wiedzieć każdy kierowca?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Wypadki i niegroźne kolizje są codziennością na polskich drogach. Niespodziewane sytuacje mogą przytrafić się najbardziej doświadczonym kierowcom. Stłuczony reflektor, rozbita szyba czy wgniecione nadkole nie muszą oznaczać dużych wydatków. Dzięki obowiązkowi ubezpieczania samochodów każda osoba poszkodowana na drodze może liczyć na odszkodowanie. Co należy zrobić na miejscu wypadku? Jak wygląda zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela? Sprawdź!

Miejsce zdarzenia: protokół

Chcesz, żeby likwidacją szkody zajął się Twój ubezpieczyciel? W takim razie powinieneś bezpośrednio po stłuczce spisać protokół zdarzenia. Dokument powinien zostać sporządzony w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej strony. W protokole ze zdarzenia muszą znaleźć się szczegółowe informacje dotyczące stłuczki: godzina i data, opis zdarzenia, dane kierowców i pojazdów oraz numer polis.

Kolejny krok: zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela

Aby otrzymać rekompensatę za poniesione straty osobowe albo materialne, konieczne jest skontaktowanie się z ubezpieczycielem sprawcy. Możesz zrobić to telefonicznie lub za pośrednictwem strony internetowej. Do otrzymania środków konieczne jest złożenie specjalnego oświadczenia. Wzór takiego dokumentu znajdziesz na stronie  Polskiej Izby Ubezpieczeń lub towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym polisę ma sprawca.

Warto mieć świadomość, że niektóre usterki powstałe w wyniku kolizji dają o sobie znać dopiero z czasem. Z tego powodu na zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela masz sporo czasu. Według obowiązującego w Polsce prawa, możesz ubiegać się o zadośćuczynienie do 3 lat po zdarzeniu. W przypadku szkody osobowej okres ten wynosi aż 20 lat.

Comments are closed.

rpbc.org forum.org antraffic.pl