Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Co to są konstrukcje żelbetowe?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Żelbeton kojarzony jest najczęściej z budownictwem z tak zwanej wielkiej płyty z okresu PRL-u. Rzeczywiście w tamtym okresie ten sposób wznoszenia obiektów mieszkalnych wyparł inne technologie budowlane. Jak trwałe okazały się peerelowskie konstrukcje żelbetowe przekonuje się niejeden z właścicieli mieszkań, który podczas remontu kapitalnego próbuje zmieniać ustawienia ścian.

Żelbeton – co to jest?

Budowanie z betonu wzmocnionego szkieletem ze stali zbrojeniowej to wynalazek z epoki rozwoju przemysłu fabrycznego w XIX wieku. Solidne zbrojone konstrukcje pozwalały na szybkie wznoszenie zarówno obiektów przemysłowych, mieszkaniowych oraz użytku publicznego.

Zbrojony beton, czyli żelbeton albo żelazobeton to materiał budowlany powstający poprzez zalanie betonem stalowej konstrukcji wykonanej z prętów, lin stalowych, siatek, strun, teowników. Dzięki wysokiej przyczepności charakteryzującej beton połączenie obu materiałów jest niezwykle trwałe.

Zasadniczą funkcją konstrukcji żelbetowej jest właściwe przenoszenie i rozmieszczanie obciążeń – tych wyjściowych związanych z wielkością i masą budynku oraz tych powstających w trakcie użytkowania. Beton odpowiada za obciążenia spowodowane ściskaniem, stal natomiast niweluje skutki rozciągania.

Z czego wykonuje się zbrojenie konstrukcji żelbetowych?

Rodzaj stali oraz kształt zbrojenia zależne są od rodzaju konstrukcji i jej przyszłych funkcji. Te elementy budynku, które narażone będą na szczególnie wysokie obciążenia zbrojone są teownikami wykonanymi ze stali wysokiej jakości. W ten sposób zbrojone są fundamenty oraz stropy. Tam gdzie obciążenia są mniejsze stosuje się stal gorszego gatunku w postaci strun, siatek czy prętów.

Jak powstają konstrukcje żelbetowe?

Sposób tworzenia żelbetowych elementów domu można często zaobserwować na budowie domów jednorodzinnych. Najpierw należy zbudować formę dla elementu budowlanego oszalowaną deskami. Do formy wkłada się szkielet zbrojenia a następnie wlewa beton. Teraz pozostaje poczekać, aż beton zwiąże, następnie zdjąć szalunki i fundamenty, schody, strop gotowe!

Samodzielne wykonywanie elementów budowlanych wymaga praktyki, czasu, nakładu pracy. Zdecydowanie lepiej jest więc zakupić gotowe prefabrykaty żelbetowe, które produkowane są w wytwórniach lub fabrykach prefabrykatów budowlanych.

Zaletą tego rodzaju wyrobów jest wysoki stopień personalizacji. Składający zamówienie inwestor przekazuje do wytwórni dokumentację i budynku, a producent tworzy żelbetowe konstrukcje odpowiadające parametrom określonym w projekcie. Gotowe ściany, balkony, stropy, schody mają wymiary oraz wytrzymałość zgodną z dokumentacją. W elementach wykonane są otwory drzwiowe czy okienne, wyznaczone miejsca na pociągnięcie instalacji. Fabryczna produkcja prefabrykatów nie kłóci się więc z indywidualnym podejściem do tematu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie konstrukcje wykonane z żelbetonu.

Comments are closed.

https://chuck.com.pl/klucz-do-czterosezonowego-tarasu-ogrzewacze-gazowe/ zobacz https://artexint.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-i-ogrodowy-sekret-przytulnych-wieczorow-na-swiezym-powietrzu/