Rozszerzone naczynka powstają na skutek rozmaitych czynników. Sprawdź, jakie są przyczyny powstawania zmian naczyniowych i jak można z nimi walczyć.
Rozszerzone naczynka – przyczyny i metody ich redukcji
Rozszerzone naczynka to inaczej teleangiektazje, nazywane potocznie pajączkami. Są to trwale uszkodzone naczynia włosowate, które znajdują się tuż pod naskórkiem, dlatego są dobrze widoczne na jego powierzchni. Wiele czynników może je wywołać, w tym nieprawidłowa dieta, uszkodzenia słoneczne czy choroby wewnętrzne. Poznaj przyczyny i metody usuwania przebarwień.
Jak powstają rozszerzone naczynka?
Cera naczynkowa, charakteryzująca się rozszerzonymi naczynkami i zaczerwienieniem, dotyka głównie osób o jasnej karnacji i wrażliwej skórze. Rozszerzone naczynka mogą być spowodowane wieloma schorzeniami, w tym uszkodzeniami słonecznymi, trądzikiem różowatym, łojotokiem i trądzikiem pospolitym. Niektóre choroby wewnętrzne zwiększają ryzyko pajączków na twarzy, np. nadciśnienie, schorzenia układu pokarmowego. Inne czynniki przyczyniające się do powstawania teleangiektazji to: nadmierna ekspozycja skóry na słońce, narażenie na skrajne warunki atmosferyczne (wysokie i niskie temperatury), wiek, używki (alkohol, tytoń, kawa). Zwiększone ryzyko powstawania rozszerzonych naczynek występuje w ciąży.
Na czym polega laserowe zamykanie naczynek?
Rozszerzone naczynka to zmiany skórne, których nie sposób usunąć domowymi sposobami. Dlatego, jeśli na Twojej twarzy pojawiły się naczynka, powinieneś zwrócić się do specjalisty – dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej. Eksperci z Kliniki Miracki w Katowicach podkreślają, że odpowiednio dobrana terapia zmian skórnych daje szansę na całkowite usunięcie pajączków oraz wzmocnienie zdolności obronnych skóry. Jedną z najskuteczniejszych metod redukcji rozszerzonych naczynek jest laseroterapia. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to zabieg dla każdego. Przeciwwskazania do laserowego zamykania naczynek to m.in.:
- ciąża,
- otwarte rany w miejscu zabiegowym,
- opryszczka w aktywnej fazie,
- nowotwór skóry,
- świeża opalenizna,
- metalowe lub elektroniczne implanty w pobliżu obszaru zabiegowego,
- przyjmowanie niektórych leków (m.in. psychotropów, retinoidów),
- bielactwo,
- łuszczyca,
- skłonność do bliznowców.
Przed zabiegiem odbywa się konsultacja ze specjalistą, której celem jest wykluczenie przeciwwskazań oraz odpowiednie zaplanowanie terapii. Pacjent informowany jest również, jak powinien się przygotować do zabiegu.
W pierwszej kolejności skóra zostaje oczyszczona. Następnie lekarz przykłada głowicę urządzenia w miejsce zabiegowe i rozpoczyna emisję fal. Światło lasera jest pochłaniane przez hemoglobinę, czego efektem jest podgrzanie naczynia krwionośnego oraz koagulacja znajdujących się w nim białek. Dochodzi do zamknięcia rozszerzonego naczynka, które następnie usuwane jest z organizmu przez układ limfatyczny.
Pojedynczy zabieg trwa kilkanaście minut i może wiązać się z pewnym dyskomfortem, jednak zazwyczaj znieczulenie nie jest stosowane. Po wykonaniu zaleconej przez specjalistę serii zabiegów można spodziewać się, że szpecące pajączki znikną całkowicie. Specjaliści podkreślają jednak, że laserowe zamykanie naczynek nie chroni skóry przed powstawaniem teleangiektazji. Dlatego osoby, które mają tendencje do powstawania tego rodzaju zmian skórnych, powinny szczególnie zadbać o profilaktykę i przygotować się na konieczność wykonania kolejnych zabiegów laserowych w przyszłości.
Co zrobić, żeby naczynka nie pękały?
Profilaktyka cery naczynkowej opiera się na odpowiedniej, codziennej pielęgnacji skóry z użyciem dedykowanych kosmetyków. Ważne jest również unikanie czynników ryzyka, które mogłyby spowodować rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Wiosną i latem należy zadbać o ochronę przeciwsłoneczną skóry. Osoby mające tendencje do pękania naczynek powinny zrezygnować z długich, gorących kąpieli, a także z pobytów w saunie. Należy też zadbać o odpowiednią dietę i właściwe nawodnienie oraz zrezygnować z używek.
W razie innych pytań skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.
Comments are closed.